KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 4137005
nr 413 7005
Märtha Bolin-Clason
(1902-1988), Sverige
Akvareller, Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Kvikkjokk', fors, 'I saggat', 2 st signerad, 17x27 cm, 28x22 cm, 24x21 cm
Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.
Utrop:
300 kr
Såld:
9.000 kr
måndag 22 maj 2006
kl 16:00:01
Märtha Bolin-Clason
Läs mer om Märtha Bolin-Clason
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk